CLICK HERE to receive details on upcoming challenges!

Storytelling Challenge #3


Final Results

Under 16
   
Prize Winners School City
1st Anagha Sampathkumar National Public School, Indiranagar Bengaluru
2nd Padmavathi Gopinath KIS International School Bangkok
3rd Jayden Crasta Sacred Heart School  Manama

 

Under 12

Prize Winners School City
1st Saiansh Tapuriah The Shri Ram School Gurgaon
2nd Nathan Denzil Vaz Sacred Heart School Manama
3rd Tanya Bethany Moses St. Brittos Academy  Chennai


Under 10

Prize Winners School City
1st Sairah Aggarwal The Mother's International School New Delhi
2nd Samaara Gandhi Indus International School Pune
3rd Sreejani Bhaduri National Public School, Koramangala  Bengaluru

 

Under 8

Prize Winners School City
1st Hunarr Bahuguna Mt. Carmel Junior School New Delhi
2nd Aarav Gupta Delhi Public School Ranchi
3rd James Matthew P. Dureza Sacred Heart School Manama 



Qualifier round Results

Under 16

Finalists School City
Anagha Sampathkumar National Public School, Indiranagar Bengaluru
Jayden Crasta Sacred Heart School Manama
Nethra Iyer National Public School, Koramangala Bengaluru
Nishtha Bal Bharti, Bahadurgarh Bahadurgarh
Padmavathi Gopinath KIS International School Bangkok

     

 Under 12

Finalists School City
Saiansh Tapuriah The Shri Ram School Gurgaon
Tanya Bethany Moses St. Brittos Academy Chennai
Nathan Denzil Vaz Sacred Heart School Manama
Siddhant Pandit Indus International School Pune
Afif Kazi Indus International School Pune 

    

 Under 10

Finalists School City
Samaara Gandhi Indus International School Pune
Divyanshi Virkar Vissanji Academy Mumbai
Sairah Aggarwal The Mother's International School New Delhi
Sreejani Bhaduri National Public School, Koramangala Bengaluru
Shrutee Manish Sacred Heart School Manama 

 

 Under 8

Finalists School City
Hunarr Bahuguna Mt. Carmel Junior School New Delhi
James Matthew P. Dureza Sacred Heart School Manama
Trishaa Singh Scottish High International School Gurugram
Aarav Gupta Delhi Public School Ranchi
Bhuvana Kumar Gopal St. Thomas Residential School Thiruvananthapuram 

 

Registrations Closed

Theme - Thriller & Mystery

  • Pick ANY thriller or mysterious story and narrate it to us Live. It can be a self-composition too. 
  • Marks will be awarded for the art of storytelling only. No marks for content of the story.
  • Scoring will be done on Effectiveness, Body language and Voice modulation.
  • Reading verbatim from a paper or screen is allowed.

More details will be provided in the Prepbook along with best practices for public speaking. Do note that the Prepbook will be shared with all registered participants for the challenge.

 Format

Category Under 16 Under 12 Under 10 Under 8
Age (years)
  On 10th July 2020
12-15 10-11 8-9 5-7
Time Limit 3 mins 2.5 mins  2 mins 2 mins
              

Top 5 speakers in the Qualifier from each age category will advance to the Final 

Schedule

Qualifier : 10th July, Friday, 3 - 9 pm IST

Final 

Under 16 & Under 12 Final: 12th July, Sunday, 10:15 am- 11:30 am IST
Under 10 & Under 8 Final: 12th July, Sunday, 11:45 am - 1:00 pm IST

Registration Fee

₹ 299 per speaker 

Prizes

1st prize: ₹ 1250 | 2nd prize: ₹ 750 | 3rd prize: ₹ 500

Total prizes - ₹ 10,000 

All finalists will receive digital certificates