CLICK HERE to receive details on upcoming challenges!

Speaking Challenge #10


Final Results
     
Under 16
       
Prize Winners School 
1st Vibhuti National Public School, Indiranagar, Bengaluru
2nd Anagha Sampathkumar National Public School, Indiranagar, Bengaluru
3rd Sumitra Murugaiyan Indian Educational School, Kuwait

        

Under 12
       
Prize Winners School 
1st Kriti Murugan Inventure Academy, Bengaluru
2nd Siddharth Kumar Gopal St.Thomas Residential School, Trivandrum
3rd Malleeka National Public School, Indiranagar, Bengaluru

       

Under 10
       
Prize Winners School 
1st Pratham P Bharadwaj National Public School, Indiranagar, Bengaluru
2nd Thejus Madhavan Chinmaya Vidyalaya Vaduthala, Ernakulam
3rd Ahana Singh Manav Rachna International School, Faridabad

         

Under 8
        
Prize Winners School 
1st Bhuvana Kumar Gopal St.Thomas Residential School, Trivandrum
2nd Shivani Adduri Leaders Private School, Sharjah, UAE
3rd Iknur Kaur Mount Carmel Junior School, New Delhi
     
       
Qualifier round Results
                                                               
Under 16
                                                                      
 Finalists School Speaker No.
Anagha Sampathkumar National Public School, Indiranagar, Bengaluru 1
Prakirti Sathyababu National Public School, Indiranagar, Bengaluru 2
Pritika Nath South Point School, Guwahati 3
Sumitra Murugaiyan Indian Educational School, Kuwait  4
Vibhuti

National Public School, Indiranagar, Bengaluru

5
               
                                                       
Under 12
  
                                                                         
Finalists School Speaker No.
Isabel Shiju National Public School, Indiranagar, Bengaluru 6
Joanne Isac National Public School, Indiranagar, Bengaluru 7
Kriti Murugan Inventure Academy, Bengaluru 8
Malleeka National Public School, Indiranagar, Bengaluru 9
Siddharth Kumar Gopal St.Thomas Residential School, Trivandrum 10
           
  
Under 10
                                                    

Finalists School Speaker No.
Ahana Singh Manav Rachna International School, Faridabad 1
Atharva Chandrakar FAIPS School, Kuwait  2
Pratham P Bharadwaj National Public School, Indiranagar, Bengaluru 3
Syed Amaanul Haque Tagore International School, New Delhi 4
Thejus Madhavan Chinmaya Vidyalaya Vaduthala, Ernakulam 5
            
  

Under 8          

Finalists School Speaker No.
Amit Srivastava St. Columbas School, New Delhi 6
Bhuvana Kumar Gopal St.Thomas Residential School, Trivandrum 7
Iknur Kaur Mount Carmel Junior School, New Delhi 8
Shivani Adduri Leaders Private School, Sharjah, UAE 9
Shivansh Aggarwal Mount Carmel Junior School, New Delhi 10

 

          
SUBSCRIBE
               

Theme - Teachers’ Day

This challenge is all about celebrating our teachers. Your speech should cover the following:
   
  • The importance of teachers in our lives and why everyone should celebrate this day
  • Tell us about your favourite teacher or teachers and what makes them special
  • Your message to your favourite teacher or to all the teachers around the world
    
    Instructions
        
    • Scoring will be done on Effectiveness, Speech content, Body language, and Voice modulation.
    • Students must recite their speech from memory. You can keep an Index card for reference.
    • You can give an Introduction of yourself if you wish to. It won’t be counted in the total time, as long as it is less than 10 seconds.
    • You can repeat your speech from the qualifier round to the final. 

      Eligibility

      We assign you an age category based on how old you are on the date of registration. For example : Your date of birth is 27th August 2008. If you register for a challenge on 26th August 2020, you fall into the Under 12 age category. If you register on 28th August, you become eligible for the older age category, which in the case below is Under 16.

        More details on how to prepare and answering some FAQs will be provided in the Prep Book below.  

          DOWNLOAD PREP BOOK
            
          Category
          Time limit
          Under 16
          3 mins
          Under 12
          2 mins 30 sec
          Under 10 
          2 mins
          Under 8
          2 mins


          Top 5 speakers in the Qualifier from each age category will advance to the Final

          Schedule

          Qualifier : 1st September, Tuesday, 3-9 PM IST

          Qualifer results : 3rd September by 6 PM IST

          Final : 5th September, Saturday, 10:30 AM - 1 PM IST

          Registration Fee

          ₹ 299 per speaker

          Zoom links for qualifiers will be emailed by 31st August 6 PM IST

          Prizes

          1st prize: ₹ 1250; 2nd prize: ₹ 750; 3rd prize: ₹ 500. 

          Total prizes - ₹ 10,000

          All participants will receive digital certificates

          SUBSCRIBE